Prístrojová fyzioterapia a rehabilitácia
Prístrojová lymfodrenáž (presoterapia)
Lymfatický systém zohráva kľúčovú úlohu v očiste organizmu, odstraňuje toxíny a zabezpečuje správne fungovanie imunitného systému. Ak je jeho činnosť narušená, môžu sa objaviť opuchy, únava či znížená obranyschopnosť tela. Jednou z metód, ktorá pomáha podporiť jeho funkciu, je prístrojová lymfodrenáž, známa aj ako presoterapia.
Prístrojová lymfodrenáž je moderná terapeutická metóda, ktorá stimuluje lymfatický obeh prostredníctvom riadeného striedavého tlaku. Pomocou špeciálnych návlekov, ktoré sa postupne nafukujú a vyfukujú, sa podporuje odvod nadbytočnej tekutiny z tkanív a zlepšuje cirkulácia lymfy v tele.
Aké sú hlavné výhody?
Táto terapia prináša viaceré zdravotné a estetické benefity:
✔ Podpora detoxikácie organizmu – pomáha odstraňovať nahromadené toxíny.
✔ Redukcia opuchov – ideálna pri problémoch s lymfedémom alebo zadržiavaním vody v tele.
✔ Zlepšenie krvného obehu – vhodná pre ľudí s pocitom ťažkých nôh.
✔ Pomoc pri chudnutí a celulitíde – podporuje odbúravanie tukových buniek a spevňuje pokožku.
✔ Uvoľnenie a relaxácia – prispieva k celkovému pocitu ľahkosti a pohody.
Pre koho je vhodná?
Presoterapia je vhodná pre široké spektrum ľudí, najmä pre tých, ktorí trpia opuchmi, majú sedavé zamestnanie alebo vykonávajú fyzicky náročnú prácu. Odporúča sa aj športovcom na regeneráciu svalov či ľuďom, ktorí chcú podporiť proces chudnutia.
Kedy sa vyhnúť lymfodrenáži?
Aj keď je táto terapia bezpečná, v niektorých prípadoch sa neodporúča. Je potrebné sa jej vyhnúť pri závažných srdcových ochoreniach, akútnych zápaloch, trombóze či nádorových ochoreniach. V prípade zdravotných problémov je vždy vhodné konzultovať terapiu s lekárom.
Ako často ju absolvovať?
Frekvencia lymfodrenáže závisí od individuálnych potrieb. Na začiatku sa odporúča absolvovať 6 až 10 procedúr v priebehu niekoľkých týždňov, následne je možné pokračovať udržiavacími terapiami podľa potreby.
Záver
Prístrojová lymfodrenáž je účinná a neinvazívna metóda na podporu zdravia a pohody. Okrem zdravotných benefitov pomáha aj pri estetických problémoch, ako je celulitída či opuchy nôh. Ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť cirkuláciu lymfy a dopriať svojmu telu regeneráciu, presoterapia môže byť ideálnou voľbou.

Lymfodrenáž hornej končatiny
Lymfedém hornej končatiny pri karcinóme prsníka – Viac ako 50% lymfedémov spojených s liečbou karcinómu prsníka vzniká v prvom roku po operácii alebo rádioterapii.
Je to celoživotné ochorenie ako karcinóm prsníka. V prevencii, diagnostike a terapii lymfedému je nevyhnutný interdisciplinárny prístup lekárov, sestier a rehabilitačných pracovníkov a aktívny prístup pacienta.
V našom rehabilitačnom centre preto pripravujeme novinku na liečbu dlhotrvajúceho opuchnutia, ktoré môže vzniknúť na ruke, ramene alebo na laterálnej časti tela, ako dôsledok chirurgického zákroku a rádioterapie karcinómu prsníka.
Prístrojová lymfodrenáž je moderná technika, ktorá využíva špeciálne prístroje na stimuláciu lymfatického systému a podporu odvodnenia tkanív. Tento proces zvyčajne prebieha v niekoľkých krokoch:
Proces prístrojovej lymfodrenáže
Príprava pacientky: Pacientka sa pohodlne usadí alebo ľahne na vyhradené miesto. Na hornú končatinu, ktorá bude podrobená lymfodrenáži, sa nasadí špeciálny kompresný návlek pripojený k prístroju.
Nastavenie prístroja: Terapeut nastaví parametre prístroja, ako sú intenzita tlaku, frekvencia a čas trvania procedúry, podľa individuálnych potrieb pacientky.
Začiatok terapie: Prístroj začne postupne vyvíjať tlak na návleky, čím simuluje jemný masážny pohyb. Tieto tlakové cykly podporujú odvodnenie lymfy a zlepšujú cirkuláciu, čo vedie k zníženiu opuchov a zadržiavania tekutín.
Monitorovanie: Počas terapie terapeut monitoruje pacientku, aby sa uistil, že sa cíti pohodlne a že terapia prebieha bez komplikácií. Pacientka by mala mať možnosť informovať terapeuta o akýchkoľvek nepríjemnostiach.
Ukončenie terapie: Po uplynutí nastaveného času prístroj automaticky ukončí procedúru. Pacientka sa môže chvíľu zotavovať a potom sa postupne vrátiť k bežným aktivitám.
Hodnotenie a odporúčania: Na záver terapeut posúdi účinnosť procedúry a poskytne odporúčania na ďalšie sedenia, ako aj tipy na udržiavanie zdravého lymfatického systému, vrátane cvičení a hydratácie.
Suchý uhličitý kúpeľ CO2
Suchý kúpeľ, známy aj ako suchý uhličitý kúpeľ, predstavuje účinnú terapeutickú metódu, ktorá využíva kombináciu tepla a uhličitého plynu na podporu zdravia a celkovej pohody.
Bežný uhličitý kúpeľ sa vykonáva pomocou vaku a my používame najmodernejšiu prístrojovú techniku
Suchý kúpeľ je určený predovšetkým pre pacienta s cievnymi problémami. Človek trpiaci poruchami krvného obehu alebo vysokým krvným tlakom môže pocítiť zlepšenie prekrvenia a zníženie rizika cievnych ochorení. Terapia pôsobí na rozšírenie ciev a zlepšenie cirkulácie, čo je kľúčové pre zdravie srdca a ciev.
Rovnako je veľmi prínosný aj pre pacienta trpiaceho reumatickými ochoreniami, ako je artritída alebo iné zápalové ochorenia. Teplo z kúpeľa uvoľňuje svaly a zmierňuje bolesť, čím sa zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Mnohí pacienti hlásia významnú úľavu od bolesti po pravidelných terapiách.
Suchý kúpeľ má svoje miesto aj v dermatológii. Osoba trpiaca kožnými problémami, ako sú ekzémy alebo psoriáza, môže pozorovať zlepšenie svojho stavu. Uhličitý plyn má priaznivý účinok na pokožku a pomáha jej regenerácii.
Okrem toho je suchý kúpeľ výhodný aj pre športovcov, ktorí sa snažia zotaviť z fyzickej námahy. Pomáha zmierniť svalové napätie a urýchliť proces regenerácie po tréningu. Týmto spôsobom sa stáva cenným nástrojom v prevencii zranení.
Celkovo je suchý kúpeľ veľmi univerzálnou a prospešnou terapiou, ktorá ponúka množstvo benefitov pre pacienta s indikáciou:
Vysokého krvného tlaku
Porúch krvného obehu
Chorôb obehového systému
Reumatickým ochorením
Popálenín a omrzlín
Vredov dolných končatín
Otvorených rán (napr. diabetickej gangrény)
Samotný proces kúpeľa
Po schválení terapeutického plánu budete môcť podstúpiť samotný suchý uhličitý kúpeľ.
Procedúra prebieha v pohodlnom prostredí, kde je vám k dispozícii odborný personál. Pacient sa usadí do špeciálneho zariadenia, ktoré obklopuje uhličitý plyn.
Procedúra trvá zvyčajne 20-30 minút, počas ktorých sa zlepšuje cirkulácia a uvoľňujú svaly.